GG
GG

Bu gece MİRAÇ Gecesi!..

Bu gece MİRAÇ Gecesi!..

Bu gece, Leyle-i Miraç…
Leyle-i Miraç; Recep ayının 27. Gecesi, Ramazan-ı Şerif’e 33 gün kaldığının müjdecisidir!

Miraç; elemi, kederi, çaresizliği, ümitsizliği bir kenara koyup yeniden yola çıkma, arınma ve durulmadır…
Miraç, insanın erdem yolculuğu, Rabbe vuslatıdır… 
Miraç, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa arasındaki bağları kuvvetlendiren, Müslümanların gönül dünyalarını güçlendiren, sıdk ve imanlarını pekiştiren, kardeşlik şuurunu yaşatan, müminleri eğiten, *onlara değer kazandıran bir oku*ldur…
Müminin Miracı; günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı veren namazdır. 
*
Bu gece, dua gecesi…
Bu gece, tefekkür, tövbe ve af dileme gecesi…
Bu gece, bugüne kadar yapmadığımız/yapamadığımız, ihmal ettiğimiz bir gafletten kurtulma, bir güzeli ihya etme gecesidir!
*
- Ne mutlu bu gece Rabbimize olan imanını, Peygamberimize (sav) olan bağlılığını, namaza olan muhabbetini tazeleyenlere!.. 
- Ne mutlu Burağı ve refrefi sadık iman, salih amel ve güzel ahlâk olanlara!..
- Ne mutlu bu gece eşref-i mahlûkat olmanın bilinciyle daha ferasetli bir bakış, daha merhametli bir kalp, daha nezaketli bir dil, daha güzel bir ahlâk, daha huzurlu bir dünya için dualarını miraca gönderenlere!
*
“Başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir.” (Şûrâ suresi, 30)

✍ “Eğer Allah sana (herhangi bir yüzden bir keder) bir zarar (fakirlik gibi, hastalık gibi bir musibet) dokundurursa, onu Kendinden başka (O Yüce Yaratıcıdan gayrı) hiçbir açıcı (giderici) yoktur. Eğer sana bir hayır (bolca rızk, güzelce bir sıhhat) dilerse, O’nun fazl (u kerem)ini geri çevirici hiçbir (kuvvet) de yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, çok Yarlığayıcı, çok Esirgeyicidir” (Yunus, 107)
*
????“Sevabın çokluğu, belânın büyüklüğüyle beraberdir. Allah, bir toplumu sevdiği zaman şüphesiz onları (sıkıntı, musibet ve belâlarla) imtihan eder. Artık kim bir (imtihan edildiği belâ ve musibetlere) rızâ gösterirse, Allah’ın rızâsı (ve sevabı) o kimseyedir. Kim de (imtihan edildiği belâ ve musibetlere) öfkelenir (ilâhî hükme rızâ göstermez) ise, Allah’ın gazabı (ve azâbı) o kimseyedir.” (İbn Mâce, Fiten 23)

????“Şiddetli bir şekilde yaklaşan fitne sebebiyle vay insanların hâline. İnsanlar mü’min olarak sabahlar da akşam kâfir oluverirler. İnsanlar dinlerini küçük dünya menfaati karşılığı değiştiriverirler. İşte öyle zamanda dinlerinde sâbit kalabilenler ellerinde kor ateşi tutanlar gibidirler.” (Ahmed İbn Hanbel, Müsned, II, 390; Müslim, İman 186; Tirmizi, Fiten 30,)

“İnsanlara bir takım aşağılık, hile dolu fitne seneleri gelecek*tir ki o zamanda *yalancı tasdik olunacak; hâin, güvenilir kişi olacak; emîn kişiler de hâinlikle töhmetlenecek; âdî adamlar, söz sahibi olarak konuşacaklardır.” (İbn Mâce, Fiten,23)

???? “Aranızda öyle bir grup ortaya çıkacak*tır ki, *namazınızı onların namazları, oruçlarınızı onların oruçları ve diğer amellerinizi de onların amelleri yanında az göreceksiniz. Onlar Kur’ân okurlar, fakat okudukları boğazlarından aşağı geçmez. Onlar okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkarlar...” (Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 36)

“Öyle bir zaman gelecek ki okuma meraklı kurrâ çoğalacak; fakîhler ise azalacak ve bu sûretle ilim çekilip alınacak. Daha sonra öyle bir zaman gelecek ki insanların okudukları boğazlarından aşağı geçmeyecek.” (Hakim, Müstedrek, V, 504)

 ???? "Sevdiğin kişiyi ölçülü sev. Yoksa, bir gün gelir o insan gözünde sevimsizleşir de önceki aşırı muhabbetinden dolayı elemin iyice ziyadeleşir… 
Kızdığın kimseye karşı da ölçülü ol ve nefret hissinin önünü kes. Aksi halde, gün döner de o şahıs dostun oluverirse evvelki öfkeli tavırlarının mahcubiyeti seni çok üzer."
(Tirmizi, Birr, 59) 

"İçlerinde günahlar işleyen adam bulunup da, onu önleyebilecekken önlemezlerse, Allah onlara, ölümlerinden önce, onun yüzünden mutlaka bir ceza verir." (Ebû Dâvud)

*
Yâ Mucîb!..  Ey duaları ve istekleri kabul eden!.. 
Şeytana kanmadan, nefse aldanmadan, fânî hayatın aldatıcı lezzetlerine takılıp kalmadan, ahireti unutmadan, Sana güzel kulluk etmeyi, bizlere nasîb eyle!

Yâ İlahi! Yâ Rabbe’l-Âlemin!.. 
Bilirsin ki pek zâlim ve cahil olan insanoğlu kulluk vazifesini lâyıkı veçhile yerine getiremez. 
Yapmış olduğum ibadetlere asla güvenmiyorum…
Asiler günahlarından tövbe ederler
Arifler yaptıkları ibadetten istiğfar ederler… Abidler ibadetlerinin mükâfatını isterler… Bana Sana yakışanı yap, bana yakışanı yapma!

Allah’ım! Hatalarımızı affedecek Gaffâr ve Rahîm Sensin. Hatalarımız karşısında pişmanlığımızı artır, tövbelerimizi kabul buyur, bizleri tekrar tekrar hata işlemekten muhafaza eyle!

Ya Rabbi! Bu mübarek Miraç gecesini Senin rızan için sevgi ve muhabbet içinde geçirmeyi nasip eyle! 
İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizleri helâk etme Allah’ım!..
*
“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” (İbrahim 40)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık