GG
GG

Sabah yataktan kalkmak istemediğimiz, bir iş yapacak halimizin olmadığı anları herkes yaşamıştır. “Hiç gücüm yok, kolumu kaldıracak takatim yok” deriz. Peki, neden gücümüz olmaz düşündünüz mü? İnsan bedeni enerji ile çalışır, yeterince beslenmez ve ihtiyaçları karşılanmazsa, enerji üretemez ve yorgun düşer. Aynı zamanda enerji; ekonomik ve sosyal kalkınma için de olmazsa olmazımızdır. Sanayileşme, teknolojinin yaygınlaşması, şehirleşme ve nüfus artışına paralel olarak enerji tüketimi kaçınılmaz bir şekilde büyümektedir.

Enerji bu kadar önemliyken sizce yeterli enerji kaynaklarına sahip miyiz? İlkokuldan beri Türkiye’nin jeopolitik öneminin olduğunu öğrenmemize rağmen, ülkemizin enerji kaynaklarının neler olduğunu biliyor muyuz? Dünya’daki yenilenemeyen enerji kaynakları (kömür, petrol, doğalgaz ve nükleer enerji) ve yenilenebilen enerji kaynakları (biyokütle, jeotermal enerji, güneş, rüzgâr, hidrolik enerjisi) şeklinde elde edilebilirken, ülkemizde nükleer enerji ile enerji elde edilememekte(yatırımlar devam ediyor), petrol ve doğalgazı dışa bağımlı olarak kullanmaktayız.

Yenilenebilir enerji ile yıllık enerji üretimimizin 0’u karşılanabilmektedir. Fosil yakıtlardan, kömürün 250 yıl, petrolün ise 50 yıl sonra tükeneceği düşünülmekte ve enerjide dışa bağımlılığımız u olarak belirtilmektedir (https://www.enerji.gov.tr/), Enerji konusunda dışa bağımlılığın azaltılması için Nükleer enerji ve yenilenebilir enerji elde etmek için çalışmalar hızla devam etmelidir. Enerjinin elde edilmesi kadar önemli bir konuda var olan enerjinin tasarruflu kullanılmasıdır. Enerji tasarrufu konusunda öncelikle alışkanlıklarımızın değişmesi gereklidir. Evinizdeki enerji tüketimini azaltmak için mutlaka dışarı çıkıp A, A+,A++ gibi enerji verimli ürünler satın almanız gerekmez. Enerji tasarrufu, ihtiyacınız olmadığında ışıkları veya cihazları kapatmak kadar basit olabilir. Ayrıca, çamaşırlarınızı kurutucuya koymak yerine asarak kurutmak veya bulaşıkları elle yıkamak gibi ev işlerini elle yaparak enerji çok harcayan cihazları daha az kullanabilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinesindeki çoklu programlarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanılmalıdır. Elektronik cihazlar kapatıldıklarında veya bekleme modunda kullanıldıklarında kullanılan elektrik, önemli bir enerji israfı kaynağıdır. Aslında, ev elektroniğine güç vermek için kullanılan enerjinin u'inin kapatıldıklarında tüketildiği tahmin edilmektedir. Akıllı anahtarlı uzatma kabloları, kullanılmadıklarında elektroniğe giden gücü keserek pasif enerji sorununu ortadan kaldırır. Programlanabilir veya akıllı bir termostat, uyurken veya uzaktayken ısıtma ve soğutmayı otomatik olarak kapatmak veya azaltmak için ayarlanabilir. Böylece yakıt tasarrufu ve enerji verimliliğini artırabiliriz.

Sonuç olarak enerjiyi kolay elde etmiyoruz. Çevre kirliliğinin olmaması, doğal kaynaklarımızın tükenmemesi ve daha fazla para harcamamak için enerjiyi tasarruflu ve verimli bir şekilde kullanmalıyız. Enerji tasarrufu haftanızı kutlar, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririm.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık