GG
GG

Her gün, yeni bir başlangıç demektir. Her günün bir miladi değeri olur. Dün olduğu gibi bugünlerde de her birimiz için farklı farklı anlamlar taşısa da ilgimizi çeken, öne çıkan aktüel konular var. Hatta pek çoğumuz için her gün, her ortamda mevzu olan bir yakın gündem. Yerel seçimler…

Dilimizde bir dua vardır, “Allah bugünümüzü aratmasın”. Evet, iyiye erişme ve iyinin de iyisine ulaşma isteğimiz hep var olacaktır. Bugünden geri kalmama niyazı, bugün sahip olunanın önemini anlatmaya kifayet ediyor bence. Yarınlarımızı ve geleceğimizi de inşa etmek kendi elimizde…

İnsanın geleceğini zekâsı veya yeteneklerinden çok, tercihleri belirler. Tercihlerimizle bugünden yarınları inşa etmek kendi elimizde… Evde, okulda, işte, kısaca her yerde yaptığımız tercihlerin sorumluluğunu taşımak durumundayız. Bu durum, tercihin ehemmiyetini iyice artırmaktadır. Tercih, bilinç işidir; bilinçli insanların doğru tercihler yapması beklenir. “Testinin içinde ne varsa dışına da o sızar.” sözünde vurgulandığı gibi içimizde olan dışımıza yansır ve biz, tercihlerimizle layık olduğumuz şekilde yönetileceğimiz gerçeğine ulaşırız.

Geleceği inşa edecek nesillerin bilinçli tercihler yapabilmesi ise iyi bir eğitimle mümkündür. Bu eğitim de çalışarak olur. Balzac’ın dediği gibi “Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şart.” Başka bir ifadeyle “Devler gibi eser vermek için karıncalar gibi çalışmak gerekir.” Ayrıca, bu yolda bilinçli ve doğru tercihler yapmadığımız sürece boşa kürek çekmiş oluruz. Çok başarılı oldukları hâlde tercihi yanlış olanlar, kendi eliyle geleceklerini karartabilirler.

“Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk alamazlar.” diyen Emile RAUX’un vurguladığı gibi idealin olmadığı yerde başarıyı beklemek, göle yoğurt çalmak gibidir. Necip Fazıl’ın “Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.” sözü hayatta ideali olmayan, neyi niçin yaptığını bilmeyen insanlar için güzel bir benzetmedir. Nasıl bir gelecek hayal ediyorsak, o yolda azim ve kararlılıkla ilerlemeliyiz. Daha iyi bir gelecek için bugünkü tercihlerimiz çok önemli. Aksi hâlde yakınmaya hakkımız olmaz.

“Bildiğini bilenin arkasından gidiniz. Bildiğini bilmeyeni, uyandırınız. Bilmediğini bilene, öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden, kaçınız.” diyen Konfüçyüs ise tercihlerimizde doğru karar vermenin seçeneklerini felsefi bir yaklaşımla sunmuştur. "Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider." Doğru kararlar ve tercihler hayatı kolaylaştırır. Yanlış tercihlerin sonuçlarına katlanmak ise, kevgirle su taşımaktan daha zordur.

Tercihimizi doğru belirlemek, içeride sahip olduklarımızı korumak ve hatta artırmak, dışarıda ise dik durabilmek ve dış güçlerin kuklası olmamak için hayati öneme haiz. Geleceğimizi güvenilir ellere bırakmak hem görevimiz hem sorumluluğumuz değil mi? O halde gündemi Türkçe okuyup doğru yorumlayama zamanı. Aksi takdirde dualar boşa çıkar ve kaybeden biz oluruz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık