GG
GG

Bildiğim birkaç tarikat var.

Onlardan onlarcasının ismini yazabilirim.

Mensuplarından binlerce kişi tanıdığımı ifade edebilirim.Mesela en kalabalık ve en çok tanınan Nakşiler,Kadiriler,Halvetiler gibi... Bunlar küresel anlamda geniş alanlara yayılmış,mürid bakımından çok sayılara erişmişlerdir.

Burada bahsedilen cemaatler değil,bilakis Allah yolunda gittiğini iddia eden,Allah yolunun yolcularından bahsedeceğim.

İnternet denilen sanal alemde izliyorsunuz.Nakşi tarikatinin bir kolu zikir yaparken canlı çekim yapmış.Allah,veya lailaheillallah diyor.Başını sallıyor,ortalıkta tepinerek dolanıyor.Ortada bir kişi gezinerek hem beyit söylüyor,hem de zikir merasimini idare ediyor.Bazen halay çekiyorlar,bazen horan tepiyorlar.Sözüm ona anlaşılmayan bir tarzda hırlıyorlar.Kadın erkek fark etmiyor.

Kadiriler de de aynı,Halvetilerde de aynı törenler.

Eskiden yani biz küçükken bu işler gizli yapılırdı.Ya bir ev köşesinde,ya özel mekanlarda,ya bir kırda veya orman içinde toplanılırdı.Oralarda fotoğraf makinası,kamera veye akıllı telefon olmazdı.Hani şeyhte:şeyhliğinin hakkını verir bu aletlere müsaade etmezdi.Yani reklamı sevmez,bu sebeple canlı yayınlara ön vermezdi.

Şimdi öyle gizli gizli toplanılmıyor.TBMM görüşmelerine benzer,Cuma geceleri internet üzerinden canlı yayına geçiliyor.Mürit kafa ve kol sallayışını,ne derece aşk ve cezbeye geldiğini,ön ve profil çekimden gösteriyor.Nihayet bütün çekimleri zikir sonunda görebiliyor.Çektiği halaydan,salladığı başlardan ve tepinmelerden manevi gurur duyuyor.

Öğretmenliğimin ilk yıllarında bu gibi toplantıların içine girdim.Onların zikir anında baş ve vücut sallamalarına bir mana verememiş,bunalınca terk etmek zorunda kalmıştım.Halaylı zikri ilk defa haç yolculuğunda Urfa'lı Kadirilerde görmüştüm.Merakla sonuna kadar takip etmiştim.Ne bileceğim 30 sene sonra internet diye bir bilişim çıkacak,tarikat ve yapılan zikirler buradan canlı yayınlanacak.

Zamanımızda genede usul ve erkana uyan gurupların varlığına inanıyorum.Onlar bu işi gizli ve kontrollü yapıyor.Yani ibadetse;ibadetin ulviyetine riayet edip,içine su katmıyorlar.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI Tüm Yazıları >
yukarı çık